MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

Madde 1 - Taraflar

1.1 Satıcı

Adı: Ada Bebek Ruhi Beyter
Adresi: Barış Mah. Sakarya Cad. No: 20B/9 Beylikdüzü/İstanbul
Tel: 0 212 694 93 67
E-Posta: satis@adabebek.com

1.2 Alıcı*

Alıcı'nın bilgileri (adı, soyadı, telefon numarası, adresi ve e-posta adresi) kayıt aşamasında bildirdiği gibidir.

Madde 2 - Konu

İşbu sözleşmenin konusu; ALICI'nın, SATICI'ya ait http://www.adabebek.com internet sitesinden elektronik ortamda siparişini yaptığı, nitelikleri ve satış ücreti sipariş aşamasında sepetim menüsünde belirtilen ürünlerin satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.
Alıcı; satıcının isim, unvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri, satışa konu malın temel nitelikleri, satış fiyatı ödeme sekli, teslimat koşulları ve masrafları vs. satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgiler ve "cayma" hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı, şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık, anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde satıcı tarafından bilgilendirildiğini, bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında mal sipariş verdiğini işbu sözleşme hükümlerince kabul ve beyan eder.

Madde 3- Sözleşme Konusu Ürün/Ödeme/Teslimat Bilgileri

Elektronik ortamda alınan ürün/ürünlerin cinsi ve türü, miktarı, marka/modeli, satış bedeli, ödeme şekli, teslim alacak kişi, teslimat adresi, fatura bilgileri, sepetim ve/veya siparislerim sayfasında belirtildiği gibidir. Alıcı, sipariş aşamasında ve/veya kayıt sırasında verdiği adı, soyadı, telefon numarası, adresi ve e-posta adresinin doğruluğunu bilgilerim sayfasından kontrol etmek ve yanlış bilgi varsa düzeltmekle sorumludur. Siparişi vererek bu bilgilerin doğru olmadığı veya noksan olduğu durumlardan doğacak zararları tamamıyla karşılamayı ve bu durumdan oluşabilecek her türlü sorumluluğu kabul eder.

Madde 4- Sözleşme Tarihi ve Mücbir Nedenler

Sözleşme tarihi, siparişin verildiği tarihtir. Ancak ürünün kargo şirketine teslimi için sipariş aşamasında verilen süre; sipariş tarihinden itibaren değil, siparişin ödemesinin gerçekleştiği tarihten itibaren başlar.
Satıcı; sistemsel hatalardan dolayı ürün fiyatlarda anormal yüksek veya anormal düşük olması sebebiyle, alıcı veya satıcının zarar etmesini engellemek amacıyla alıcıyı bilgilendirerek siparişi iptal etme hakkına sahiptir. Satıcı böyle bir durumda siparişi iptal etmek zorunda kaldığında, sipariş ücretini 7 işgünü içinde alıcıya iadeyle sorumludur.
Satıcı; stok bilgilerini en güncel şekilde tutmaya çalışmaktadır. Ancak yine de stok bilgilerindeki hatalardan oluşabilecek problemlerde, alıcıyı bilgilendirerek siparişi iptal hakkına sahiptir. Satıcı, alıcının kayıtlı telefon numarasından kendisine ulaşamazsa; alıcının kayıtlı e-posta adresine, eposta göndermesi veya kayıtlı telefon numarasına kısa mesaj göndermesi, alıcının bilgilendirildiği anlamını taşır

Madde 5- Satıcının Hak ve Yükümlülükleri

5.1 Satıcı, 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri uyarınca sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir haller dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder.
5.2 18 (on sekiz) yaşından küçük kişiler "http://www.adabebek.com" web sitesinden alışveriş yapamaz. Satıcı, alıcının sipariş verirken 18 yaşından büyük olduğunu varsaymaktadır. Alıcının 18 yaşından küçük olmasından dolayı satıcıya hiçbir şekilde sorumluluk yüklenemeyecektir.
5.3 Sistem hatalarından meydana gelen fiyat yanlışlıklarından "http://www.adabebek.com" web sitesi sorumlu değildir. Buna istinaden satıcı, internet sitesindeki sistemden, dizayndan veya yasadışı yollarla internet sitesine yapılabilecek müdahaleler sebebiyle ortaya çıkabilecek tanıtım, fiyat hatalarından sorumlu değildir. Sistem hatalarına dayalı olarak alıcı satıcıdan hak iddiasında bulunamaz. Satıcı, bu tür sistemsel hata veya yasadışı müdahale ile yapılan değişikler neticesinde; sipariş ücretini 7 işgünü içinde alıcıya iade etmekle mükelleftir. Ancak alıcı para iadesi yerine, hesaplanan gerçek fiyatlarla düzeltmeyi kabul ederek alışverişini tamamlayabilir.
5.4 "http://www.adabebek.com" den kredi kartı ya da banka havalesi ile alışveriş yapılabilir. Kredi Kartı ile satış, banka veya hizmeti veren kuruluşun prosedürüne göre sipariş ücretine ilave komisyona tabi olabilir . Sipariş tarihinden itibaren 3 işgünü içinde ödemesi yapılmayan siparişler iptal edilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin (EFT'nin) banka hesaplarına ulaştığı belirlenen andır. Ödemeli gönderi ya da posta çeki gibi ödeme yöntemleri kabul edilmez.

Madde 6- Alıcının Hak ve Yükümlülükleri

6.1 Alıcı, sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir sebepler dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder.
6.2 Alıcı, sipariş vermekle birlikte işbu sözleşme hükümlerini kabul etmiş sayıldığını ve sözleşmede belirtilen ödeme şekline uygun ödemeyi yapacağını kabul ve taahhüt eder.
6.3 Alıcı, "http://www.adabebek.com" internet sitesinden satıcının isim, ünvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri, satışa konu malın temel nitelikleri, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatı, ödeme sekli, teslimat koşulları ve masrafları vs. satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgiler ve "cayma" hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı, şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık, anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde bilgi sahibi olduğunu bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini kabul ve beyan eder.
6.4 Alıcı, aldığı ürünü iade etmek istemesi durumunda ne surette olursa olsun ürüne ve ambalajına zarar vermemeyi, iade anında fatura aslını ve varsa irsaliyesini iade etmeyi kabul ve taahhüt eder.

Madde 7- Sipariş/Ödeme Prosedürü

Alışveriş sepetine eklenen ürünlerin adet, fiyat ve tutarı, sepetim sayfasında kalem kalem açıkça gösterilmektedir. Teslimat sayfasında alıcının kayıtlı adres bilgileri gösterilmekte ve alıcı dilerse farklı bir adres seçebilmektedir. Siparişin gönderilirken kullanılacağı kargo firması ve madde 5.4'te belirtilen siparişin işleme alınma anından itibaren en fazla ne kadar süre içerisinde kargoya verileceği bilgisi de teslimat sayfasında belirtilmiştir. Ödeme sayfasında ödeme şekli ve gerekiyorsa banka seçimi yapıldıktan sonra "Siparişi Tamamla" düğmesine basıldığı anda Havale/Eft ile ödemelerde sipariş alınmış olur. Havale/EFT ile ödemelerde bu aşamadan sonra, siparişlerim sayfasında yeralan ödenecek tutarın karşısında yazan tutarın, yine siparişlerim sayfasında yer alan alıcının banka hesap numarasına gönderilmesi gerekmektedir. Bu tutar ödendikten sonra sipariş onaylanır ve işleme alınır.
Kredi Kartı Ödemelerinde ise "Siparişi Tamamla" düğmesine basıldığında, alıcıyı "paytr.com" web sitesinin sağladığı güvenli ödeme sayfalarına yönlendirir. Ödeme alındıktan sonra, alıcı "www.adabebek.com" sitesine geri yönlendirilir ve sipariş alınmış olur.
Havale/EFT ile ödemelerde bankanın talep edebileceği komisyon, tamamıyla alıcı ile banka arasındadır ve bu komisyon hiçbir şekilde satıcıya yansıtılamaz.
Kredi kartı ile ödemelerde, "Ödeme" sayfasında yeralan komisyon tutarı "paytr.com" sitesinin anapara'dan yaptığı kesinti tutarıdır. Alıcı kredi kartı ile yapacağı ödemelerde bu komisyonu ödemeyi kabul eder.
Sözleşme konusu malın teslim yükümlülüğünün yerine getirilmesinin imkânsızlaştığı hâllerde alıcı bu durumdan haberdar edilerek ödemiş olduğu toplam bedel ve varsa onu borç altına sokan her türlü belge en geç yedi işgünü içinde kendisine iade edilerek sözleşme iptal edilir. Böyle bir durumda alıcının satıcıdan ilave herhangi bir maddi ve manevi zarar talebi olmayacaktır.

Madde 8- Sevkiyat/Teslimat Prosedürü

Ürünlerin alıcıya ulaştırılması, "TESLİMAT" sayfasında belirtilen kargo firması ile ALICI ÖDEMELİ şekilde yapılmaktadır. Alıcı siparişin ödemesini yaptığı anda, kargo ücretini ödemeyi de kabul eder.
Kargo şirketinin ürünleri ulaştırmasının mümkün olmadığı bazı bölgeler bulunmaktadır. Bu bölgeler için ürünlerin gönderimi PTT Kargo ile sağlanmaktadır. PTT Kargo ile yapılan bu zorunlu gönderiler de ALICI ÖDEMELİ olarak yapılmaktadır ve alıcı siparişin ödemesini yaptığı anda kargo ücretini de ödemeyi kabul eder.
Satıcı siparişin ödemesi yapıldığı andan itibaren "TESLMAT" sayfasında belirtilen süre içerisinde siparişte yeralan ürünleri, özenle kolilenmiş olarak kargo firmasına teslimle sorumludur. Ürünlerin özenle kolilenmesine rağmen, kargo firmasının taşıması esnasında ürünlerde meydana gelebilecek hasardan satıcı sorumlu değildir.
Satıcı ürünü kargo şirketine taahhüt ettiği sürede teslim etmekle sorumludur. Kargo firmasından kaynaklanan veya doğal afet, sosyal olaylar gibi sebeplerle kargoda oluşabilecek gecikmelerden satıcı sorumlu tutulamaz.
Zarar görmüş paket durumunda; Zarar görmüş paketler teslim alınmayarak Kargo Şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer Kargo Şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkı alıcıda vardır. Paket Alıcı tarafından teslim alındıktan sonra Kargo Şirketinin görevini tam olarak yaptığı kabul edilmiş olur. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın Alıcı'da kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda satıcıya bildirilmelidir.

Madde 9- Ürün İade ve Cayma Hakkına İlişkin Prosedürü

9.1 Ürün İade:

Satıcının sattığı ürünlerin tamamı tek sefer kullanımlıktır. Örneğin bir hatıra çerçevesi, sadece tek gün kullanılarak hiç bir zarar görmeden iade edilme yoluna gidilerek, iade hakkı kötüye kullanılabilir. Bu sebeple ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

9.2 Cayma Hakkı:

Satıcı ürünleri kargoya verene kadar, alıcı herhangi bir cezai işlem uygulanmadan cayma hakkını kullanabilir. Ürünler kargoya verildiği andan itibaren ise, cayma hakkı kullanıldığında; para iadesi yapılırken, gidiş ve geliş kargo ücreti, alıcıya ödenecek iade ücretinden düşülür. Alıcı, kendisine gönderilen kargoyu teslim alırsa cayma hakkını kaybeder.
Satıcı, cayma hakkını kullanan alıcıya ücret iadesini 7 işgünü içinde yapmakla mükelleftir.

Madde 10- Garanti

Satıcının sattığı ürünlerin tamamı tek sefer kullanımlıktır. Bu sebeple ürünlerin garantisi yoktur.

Madde 11- Gizlilik

Alıcı tarafından işbu sözleşmede belirtilen bilgiler ile ödeme yapmak amacı ile satıcıya bildirdiği bilgiler satıcı tarafından 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır. Satıcı bu bilgileri sadece idari/ yasal zorunluluğun mevcudiyeti çerçevesinde açıklayabilecektir. Araştırma ehliyeti belgelenmiş her türlü adli soruşturma dahilinde satıcı kendisinden istenen bilgiyi elinde bulunduruyorsa ilgili makama sağlayabilir.
Kredi Kartı bilgileri kesinlikle "http://www.adabebek.com" sitesi sunucularında saklanmaz. Kredi kartı işlemleri, "paytr.com" sitesini aracılığıyla yapılmaktadır.
Alıcıya ait e-posta adresi, posta adresi ve telefon gibi bilgiler yalnızca satıcı tarafından standart ürün teslim ve bilgilendirme prosedürleri için kullanılır. Üçüncü şahıslarla paylaşılmaz.

Madde 12- Uyuşmazlık Durumunda Yetkili Mahkeme ve İcra Daireleri

İşbu sözleşmenin uygulanmasından kaynaklanan uyuşmazlık halinde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca her yıl Aralık ayında ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile Alıcı'nın veya Satıcı'nın yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.

Madde 13- Yürürlük

13 (on üç) maddeden ibaret bu Sözleşme, Taraflarca okunarak, sipariş tarihinde, Alıcı tarafından elektronik ortamda onaylanmak suretiyle akdedilmiş ve yürürlüğe girmiştir.